Kohvipuru projekt 2019

Eestlased joovad keskmiselt 2 tassi kohvi päevas. Ühest tassist saab 10 g kasutatud kohvipuru, mis visatakse tavaliselt ära. See teeb 7,3 kg kasutatud kohvipuru inimese kohta aastas. Paulig kutsub üles mõttemustrit muutma ja kolme kuu jooksul kasutatud kohvipuru kokku koguma, et sellest rohelist energiat toota. Saadud elektri annetame Haiba Lastekodule. Keskkonda hoidev mõtteviis on oluline, et ka järgmised põlvkonnad saaksid nautida head kohvi.

Sel aastal kogume kasutatud kohvipuru kokku oktoobrist detsembrini. Oleme kirja pannud enamlevinud küsimused projekti kohta, mille vastustega saad tutvuda järgnevalt.

 

1. Miks Paulig kohvipuru kogub?

Jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik mõtteviis ja tegutsemine on Pauligile väga oluline. Siit tekkis ka nn kohviringluse idee. Soovime, et kohvi teekond istandusest kohvitassini oleks jätkusuutlik. Kohvipuru kogumise ja sellest bioenergia tootmise projektiga soovime näidata, et kohviubade teekond ei pea lõppema kohvitassis, vaid see võib kesta edasi, kui seda soovime.

2. Anname kasutatud kohvipurule uue energia – mida see tähendab?

Meie arvates ei pea kohvi teekond lõppema tassis. Eestlased tarbivad umbes 6 kg kohvi aastas ja sellest tekib suur kogus kasutatud kohvipuru, mis lihtsalt ära visatakse. Kohvipuru on biojääde ja sellest saab õiget tehnoloogilist lahendust kasutades toota rohelist energiat. Nii saab kohvist kui joogist, mis annab inimestele energiat, omakorda roheline energia.

3. Mis on projekti eesmärk?

Soovime juhtida kohvisõprade tähelepanu sellele, et väikeste muutustega igapäevatoimingutes on võimalik korda saata suuri asju. Soovime näidata, kui oluline on tarbimine läbi mõelda ja kui suur mõju sellel on. Julgustame kõiki ka oma kodus jäätmeid sorteerima ja olema energiasäästlik - valmista kohvi just nii palju, kui plaanid ära juua ja lülita kohvimasin välja kohe, kui kohv on valmis.

4. Kuidas see projekt praktiliselt töötab? Kas koostööpartnerid toovad kohvipuru teie juurde? Kes on partnerid?

Meie partnerid kohvipuru kogumisel on Prisma, Nortal, Playtech, Radisson hotellid, Tallink hotellid, Keskkonnaministeerium, Tallinna Ülikool, Dzingel, Alexela ja Terminal. Ettevõtted koguvad kohvipuru teistest jäätmetest eraldi spetsiaalsesse kohvipuru kogumise kasti ja me korjame selle nende juurest kokku. Lisaks on projektiga lisandunud mitmeid ettevõtteid, kes koguvad kasutatud kohvipuru endale käepärastesse anumatesse ning panustavad samuti aktiivselt projekti õnnestumisesse, nende hulgas näiteks Axinom Eesti OÜ, Iglu, Keskkonnaagentuur, DHL Logistics ja mitmed teised.

"Prisma kontoritöötajad on väga elevil Pauligi kohvipuru projekti suhtes. Hommikustele kohvimasina juures toimuvatele aruteludele lisaks oleme tabanud end nüüd ka rohkem oma prügisorteerimise harjumusi jagamas. On väga tore, et selline igapäevane jääde saab tuua kellelegi kasu ja soovime Prismas, et taolist projekti võiks pikendada ning kohvipuru kogumist hakata tegema kõikides Prisma kauplustes olevate kohvimasinate juures." - Prisma

"Alexela üheks väärtuseks on muudame maailma ja nii on Pauligi heategevuslikus kohviprojektis kaasas olemine meile siiras rõõm. Üksteist tuleb hoida ja nii juhindumegi Alexelas teadmisest, et oma eesmärgid on võimalik saavutada tegutsedes vastutustundlikult ja keskkonnasäästlikult. Kohvipurust rohelise energia tootmine on igati suurepärane näide ringmajadusest ja Eesti elu arengusse roheliselt panustamisest." - Alexela

 

5. Millal ja kuhu saab kohvipuru tuua?

Iga ettevõte ja eraisik saab anda oma panuse projekti õnnestumisesse. Kutsume tooma kasutatud kohvipuru Pauligi Tallinna kontorisse 1. oktoobrist 20. detsembrini, tööpäeviti kell 9.00-16.00. Jõulupühade tõttu oleme suletud 21. detsembrist 1. jaanuarini (k.a). Jõululauast kogutud kohvipuru saab meile tuua 2. ja 3. jaanuaril. Pauligi Tallinna kontor asub aadressil Aiandi 13 (varasem aadress Tammsaare tee 118D). Palume pöörduda Pauligi kontoriassistendi poole.

Alates detsembrist on Tallinnas kohvipuru projekti ametlik sõidujagamisteenuse partner Uber. Uber aitab kohvipuru mugavalt ja soodsalt meieni toimetada. Sisestades sihtkohaks Aiandi 13 ja sooduskoodiks KOHVIPURU, saab sõidu 50% soodsamalt. Kood kehtib 2.12 - 20.12 ning taas 2.01 ja 3.01, et saaksite jõululaua katmisest alles jäänud kasutatud kohvipuru meile tuua. Uber partner-juhid eelistavad sageli sõita elektri- ja hübriidautodega - just selleks, et vähendada autoga sõitmise ökoloogilist jalajälge.

Tartus asub kohvipuru kogumise konteiner Pauligi kontori juures aadressil Ringtee 6B. Konteinerile on võimalik autoga ligi pääseda tööpäeviti kell 9.00 – 16.00. Varasematel või hilisematel kellaaegadel või puhkepäevadel pääseb konteineri juurde jalgsi.

Palun panna konteinerisse AINULT kohvipuru (ilma kohvifiltrita). Aitäh projekti õnnestumisele kaasa aitamast!

6. Mul ei ole kogumiskasti. Kuhu peaksin kohvipuru koguma?

Kohvipuru võib koguda mistahes käepärast olevasse anumasse. Kord nädalas tuleks see tuua meie Tallinna või Tartu kontorisse, et saaksime selle edasi saata biogaasijaama.

7. Miks valisite annetuse saajaks Haiba Lastekodu?

Vastutustundliku ja eduka ettevõttena peab Paulig oma südameasjaks ühiskonnale tagasi anda. Paulig alustas tegevust Eestis aastal 1993, kui avati kohvi- ja maitseainetehas Sauel. Seetõttu otsustasime teha koostööd Haiba Lastekoduga, mis asub Saue vallas. Paulig on perefirma ja laste heaolu ning pereväärtused on meile olulised.

8. Miks ei või kasutatud kohvipuru visata kogumiskasti või kilekotti koos paberfiltri või puidust segamispulgaga?

Oluline on, et biogaasijaama jõuaks ainult kohvipuru. Võõrkehad jäätmete seas võivad kahjustada biogaasijaama masinaparki.

9. Kui kaua võin kasutatud kohvipuru kodus koguda? Kas pean iga päev selle konteinerisse ära tooma?

Kasutatud kohvipuru on mõistlik järjest koguda umbes ühe nädala. Seejärel peaks kohvipaksu tooma meie kontorite juurde, et saaksime selle edasi jäätmejaama toimetada.

10. Mis juhtub, kui kohvipaks läheb hallitama? Kas see siis enam ei sobi elektri tootmiseks?

Sobib ikka. Kohvipaksu võib meile tuua ka juhul kui see on pisut hallitama läinud. Hallitus ei sega elektri tootmist. Sellegipoolest soovitame tuua kogutud kasutatud kohvipuru nädala jooksul meie kontoritesse, et saaksime selle biogaasijaama toimetada.

11. Kuhu panen kohvijäätmed pärast projekti lõppu?

Projektiga soovime kasvatada inimeste teadlikkust ja juhtida kohvisõprade tähelepanu sellele, et ka väike muudatus kodustes igapäevategemistes võib viia millegi suureni. Innustame inimesi projekti lõppedes kohvipuru biojäätmete konteinerisse panema. Kohvipuru biojäätmete hulka viskamisel käideldakse need ümber ja tehakse kompostväetis. Visates kohvipuru olmepürgi hulka, jääb see taaskäitlemise ringist välja. Mida rohkem sorteerime erinevat prügi, seda suurem on tõenäosus, et hakatakse uurima, kuidas saaks neid liike taaskäidelda ja see omakorda motiveerib tulevikus biojäätmetest energia tootmist.

Lisaks korrektsele sorteerimisele võib kasutatud kohvipuru majapidamises kasutada kompostina taimedele, millele sobib happeline muld: aiataimedest näiteks rododendronid, jõhvikad ja mustikad, aga ka mõned okaspuud. Ühtlasi võib kasutatud kohvipuru kasutada ära ka näiteks mõningates küpsetistes või isetehtud ilutoodetes.

 

Meie soov Pauligis on, et kohvist tunneks rõõmu nii kohvikasvataja, kohvitootja kui kohvijooja. Näitame üheskoos, et kohvi teekond ei pea lõppema tassis.

 

                                                                                                             

 

Back to top