Kohvipuru kulub aiaski ära: kasuta kohvipaksu väetisena või tee komposti!

Kui sinu elukoha juurde kuulub ka aed või väike peenar, saad kasutatud kohvipaksu edukalt ära kasutada aiapidamisel! Kasutatud kohvipuru võid kasutada näiteks taimede väetamiseks ning lisada seda üldise komposti hulka. Happelist mulda vajavad taimed rõõmustavad.

Kohvipuru väetiseks


Üks võimalus koduaias kohvipuru ära kasutada, on kasutada seda loodusliku väetisena aialillede jaoks. Küll aga peab silmas pidama, et nii nagu kohv on küllaltki happeline jook, on ka kohvi valmistamisest alles jäänud kohvipaks mõnevõrra happelise koostisega, seega tohib kohvipuruga väetada vaid selliseid taimi, mis happelist mulda eelistavad. 


Kohvipuruväetis sobib väga hästi näiteks okaspuudele ja rododendronitele, aga ka roosidele, põõsasmustikatele ja asaleadele. Ka enamik toataimi eelistab mõõdukalt või nõrgalt happelist mulda. Näiteks draakonipuu ja hortensia vajavad kasvamiseks mõõdukalt happelist mulda, nõrgalt happelist mulda tahavad aga luuderohi ja vahalill. 


Väikeses koguses kohvipuru võib otse mulla peale laotada. Küll aga peab kohvipuruga taimi väetades kindlasti jälgima, kuidas lilled ja puud kohvipurule reageerivad. Kui nende lehed muutuvad kollaseks või pruuniks, on nende muld muutunud liiga happeliseks. Otse mullale laotades peaks kohvipurule lisama ka lämmastikväetist – kohvipaks paneb kasvama kasulikud mikroorganismid, mis kasutavad omakorda toiduks just lämmastikku. 


Kui oled „pätikohvi“ armastaja ja tahaksid samuti tassipõhja jäänud kohvipuru lillepotis ära kasutada, siis pead tähele panema, et kohvile ei oleks lisatud suhkrut ega piima, sest need meelitavad hoopis ligi kahjureid ja seeni. Samuti ei tohiks kohviga väetamist liiga tihti ette võtta, kuna liighappeline muld võib omakorda taimedele kehvasti mõjuda. 


Mineraalid täiendavad kompostikasti

Kohvipuru sisaldab mitmeid mineraale, mis jäävad kasutatud kohvipurusse alles ka pärast kohvi valmistamist. Näiteks on kohvis kaltsiumi, magneesiumi, kaaliumi ja muid mikromineraale, mis mullale laotades hakkavad aeglaselt pinnasesse imbuma, kust taimed neist omakorda kasu saavad. Kui sa päris otse peenrale kohvipuru panna ei tihka, sobib kuiv kohvipuru ka kompostikasti. Seal aitab kohvipuru kaasa heade bakterite vohamisele ning rikastab komposti kaaliumi ja magneesiumiga. Kõige tõhusam on kompostikast täita kolmandike kaupa: ühes kihis kolmandiku jagu kuivanud lehti, paberit (näiteks kohvifilter!) või muu süsinikuallikas, teises kihis kolmandiku jagu kohvipuru ning kolmandas kihis kolmandiku jagu värsket rohelist, näiteks niidetud muru.


Lisaks meeldib kohv ka vihmaussidele, kes kompostikobestajatena on pea asendamatud! Kuigi päris kohvipuru vihmaussid ei söö, aitavad allaneelatud teravad kohviterad siiski nende seedimist parandada. 

 

Back to top