Kontorile

Kas teadsid, et Eestis tekkivatest jäätmetest moodustavad 30% biojäätmed ning et 85% neist ei jõua täna ringlusesse? Prügilad on täna TOP3 metaangaasi tekitajad maailmas ja selle põhjuseks on segaolmejäätmetes olevad biojäätmed, mis tekitavad lagundades kasvuhoonegaase ja kiirendavad kliimasoojenemist. Kliima soojenemisel on aga otsene mõju kohvi kasvatamisele ning kvaliteedile. Selle nimel, et kohvist ei saaks mõnekümne aasta pärast luksuskaup, tuleb juba täna tegutseda ning esimene samm on sorteerida kasutatud kohvipuru koos teiste biojäätmetega vastavasse konteinerisse.

Kohv ja kohvinurk on kontori süda ja seetõttu tekib kohvijäätmeid kontorites ka suuremates kogustes. Just sellepärast on ettevõtted head suunanäitajad jäätmete sorteerimisel.

 

Kuidas alustada kasutatud kohvipurule uue energia andmist?

1. Kui sinu kontoris ei ole hetkel biojäätmetele eraldi prügikasti, siis uuri, kes on kontoris selle valdkonna eest vastutav – on selleks büroojuht, keskkonnaspetsialist, haldusjuht või keegi muu?

2. Uuri tema käest, kas sorteerimisele on mõeldud ja mille taha see on jäänud.

3. Leidke sobiv sorteerimispunkt või -koht oma kontoris, kuhu saaks paigutada biojäätmete kogumiseks konteineri. Tavaliselt on eelistatuim koht olmejäätmete kõrval. Võimalike kontorisse sobivate lahendustega saad tutvuda Ragn-Sellsi lehel kontoritele. Samalt lingilt leiad lisaks ka lahendusi teiste jäätmeliikide sorteerimiseks.

4. Teavitage kontoritöötajaid sellest, et hakkasite biojäätmeid eraldi konteinerisse koguma ja  viige läbi koolitus sorteerimise kohta. Kasuks tuleb see, kui  sorteerimispunkti lähedal on sorteerimisjuhend ja seda võiks jagada võimalikult paljude kommunikatsioonikanalite kaudu. Kui sorteerimisel tekib küsimusi, leiad mitmetele neist vastused sellelt lehelt sorteerimisjuhenditest või küsi abi oma ala spetsialistilt – pöördu jäätmekäitlusfirma poole, kes saab vajadusel aidata majasiseste koolitustega.

5. Märgista kogumiskastid erinevate värvide või siltidega, et lihtsustada sorteerimissüsteemiga harjumist. Oleme Pauligis välja töötanud värvilised sorteerimissildid kappidele, mida saad välja printida ja oma kontoris kasutada.

Sorteerimissildid kontoritele> 

Juhul, kui soovid infot sorteerimisega alustamiseks näiteks haridusasutuses või toitlustusega seotud ettevõttes, võta ühendust jäätmekäitlejaga, kes aitab leida nõuetele vastavad lahendused. 

 

                                                                                                               
Kohvipuru logo

Kui oled sorteerimissüsteemi kontoris püsti pannud, jaga meiega oma kogemuslugu ja pilte, et ka teised saaksid inspiratsiooni. Saadame sulle märgise, mille saad uhkusega kleepida kohvimasinale ja lisada esitlustele, näitamaks, et olete ettevõttes rohelised kohvitarbijad.

                                                                                                                               

Pea meeles, et ühe kohvitassi valmistamisest alles jäänud kasutatud kohvipurust tootsime eelmistel aastatel nii palju energiat, et laelamp sai põleda 2 tundi ja täis sai laadida ühe telefoni. Kohvipaks on ressurss, mida ei tohiks raisku lasta – anna sorteerimisega kasutatud kohvipurule uus energia!

 

Siia tuleb sinu edulugu

 

   

Back to top