Header image

Anname kasutatud kohvipurule uue energia

Mõõda, kui roheline kohvitarbija oled sina oma majapidamises või kui roheline on teie kohvitarbimise jalajälg ettevõttes! Võtame tulemused iga-aastaselt kokku ja nullime kohvisõprade ökoloogilise jalajälje üheskoos puude istutamisega. Loe täpsemalt tulemustest>.

Kasutatud kohvipuru biojäätmete hulka sorteerimisel on palju positiivseid mõjusid:

  • Kohvijäätmed ringlusesse: Kohvijäätmeid liigiti sorteerides jõuavad need ringlusesse ja ei eralda prügimäel keskkonda kahjulikku metaani, mis on kliimasoojenemist kiirendav kasvuhoonegaas. Ainus võimalus selle vastu võidelda, on sorteerida biojäätmed liigiti ja koguda tööstusliku protsessi käigus lagunemisel tekkivad gaasid kokku
  • Ühe tassitäie kohvi valmistamisest alles jäänud kohvipaksust võiks toota nii palju energiat, et laelamp saaks põleda 2 tundi või saaks täis laadida 1 telefoni. Visates kohvipaksu segaolmejäätmete hulka, viskame piltlikult öeldes puhta energiaressursi otse prügikasti
  • Visates kohvipaksu aga teiste korrektselt sorteeritud biojäätmete hulka, anname kasutatud kohvipurule uue energia – see jõuab kas väetisena põllule, sellest toodetakse biogaasi või kasutatakse muul moel.
  • Suurendame nii tõenäosust, et ettevõtetel tekib huvi ja valmidus uurida, milliseid uuenduslikke võimalusi biojäätmete taaskäitlemiseks veel on

 

Sellelt lehelt leiad juhiseid ja julgustavaid sõnu kohvipurule uue energia andmiseks ning inspiratsiooni teiste kogemustest.

ANNA ENDAST MÄRKU – kui oled oma kodus või ettevõttes alustanud kohvipaksu sorteerimist biojäätmetesse (ja miks ka mitte üles seadnud teiste jäätmeliikide sorteerimise), anna endast teada ja jagame sinu kogemust! Saadame sulle märgise, mille saad uhkusega kleepida kohvimasinale ja lisada esitlustele, näitamaks, et oled kodus või olete ettevõttes rohelised kohvitarbijad.                                                                                

Kas teadsid, et Soomes tehtud uuringu järgi viskab üks inimene aastas ära umbes 2,5 liitrit kohvi ja pea 30% kohvi süsinikujäljest tekib kohvi valmistamisel ja nautimisel? Selleks, et kohvi jalajälg oleks rohelisem, saame oma kodus ja kontoris palju ära teha!
Back to top