Tulemused

Eestis on keskkonnateadlikud kohvisõbrad

Pauligi ja Kvark teadusteatri koostöös loodud kasutatud kohvipuru kalkulaatori hindas aasta jooksul (2020 kevad-2021 kevad) oma ökoloogilist jalajälge 3655 kohvisõpra ja 158 ettevõtet. Tulemused näitasid, et keskkonnateadlike tarbijate ja ettevõtete osakaal on suur.

2021. aasta sügisel istutasime koos Sihtasutus Koosloodusega septembrikuu talgutel sümboolselt 100 suuremat 2-5 meetrist 7-12 aasta vanust laialehist puud, mis hakkavad väikeste istikutega võrreldes varem süsinikku siduma. Sedakaudu astusime kohvipuru kalkulaatori kasutajate nimel sammu ökoloogilise jalajälje vähendamiseks ja Eesti metsade elurikkuse suurendamiseks. Keskmine täiskasvanud puu seob aastas 22 kg süsinikku*. 

2022. aasta maikuus jätkasime oma ettevõtmist Pauligi meeskonna ja Kooslooduse vabatahtlikega kevadistel talgutel. Ka sel korral jagunes meie tegevus kaheks – suurte laialehiste puude mulda panek ning väikeste taimede istutamine ja märgistamine. Ühtlasi käisime üle ja korrastasime ka eelmisel aastal istutatud väikesed taimed.

„Kooslooduses usume, et Eesti loodus vajab meie kõigi suuremat ühist tuge. Koos saame palju ära teha looduse elurikkuse ja mitmekesisuse hoidmise ning suurendamise osas. Koos teadlaste ja spetsialistidega oleme valinud kolm Eesti loodusele tähtsat praktilist valdkonda, mis annavad uue hoo meie looduse kaitsele ja säästmisele – puude istutamine, pesakastide ülespanek ja metsa kaitsmine,“ räägib Jüri Kaljundi. Kooslooduse tegemistest saad lähemalt lugeda nende kodulehelt https://koosloodus.ee/ 

Kohvipuru kalkulaatori tulemustest

Kohvitarbimise jalajälge mõõtnud ettevõtete tulemused näitavad, et 53% ettevõtetest on oma tegevuse väga hoolikalt läbi mõelnud ja kohvitarbimise jalajälg on väike või väga väike. Arenguruumi on 46% ettevõtetest ja vaid 1% kalkulaatori täitnud ettevõtetest peaksid põhjalikult senised harjumused üle vaatama ning muudatusi tegema.

Eraisikutest kohvisõprade hulgas on 55% neid, kes said hea või väga hea tulemuse, 40% said soovitusi selle kohta, mida veel ära teha, et jalajälge vähendada. Keskkonda koormavat tulemust ei saanud ükski kalkulaatori täitja.

Julgustame kõiki oma koduses köögis jäätmeid sorteerima ja olema energiasäästlik - valmista kohvi just nii palju, kui plaanid ära juua ja lülita kohvimasin välja kohe, kui kohv on valmis.

 

* https://www.eea.europa.eu/articles/forests-health-and-climate-change/key-facts/

 

Kohvipuru projekt puude istutamine

 

 

Kohvipuru

 

Kohvipuru3

 

Kohvipuru3

 

 

Back to top