Mida teha kohvipaksust? Käsitööprojektid lihavõtetest jõuludeni

Isetegemise entusiastid saavad kasutatud kohvipuru kasutada põnevates käsitööprojektides, mis on keskkonnasõbralikud ning mis kõige parem – lõhnavad hästi. Toredaks elamuseks võid projekti kaasata ka lapsed või organiseerida ühise töötoa sõprade ja sugulaste seltsis!  

Meisterda koos lastega üllatusmunad

Kuigi kohvile viidatakse tihti kui „täiskasvanute joogile”, ei tähenda see, et lapsi ei võiks kaasata kohvipuru-meisterdustöösse. Üks nutikas idee on valmistada kasutatud kohvipuru abil üllatusmune: need kivitaolised üllatusmunad sobivad nii sünnipäevakingiks kui ka koolilaatadel taskuraha teenimiseks. Üllatusefektiga isetehtud dinosaurusemunad saab ka edukalt harivaks koolitunniks pöörata.

Üllatusmunade valmistamiseks vajad:

  • 1 klaas liiva
  • 1 klaas jahu
  • 1 klaas kuivatatud kasutatud kohvipuru
  • ½ klaasi soola
  • ½ klaasi vett
  • Mõned väikesed mänguasjad

Tee nii:

Sega suures kausis kokku kõik “kuivained” – liiv, jahu, kohvipuru ja sool. Sega hoolega ja lisa segule umbes pool kogu veest. Proovi kasutada võimalikult vähe vett, aga piisavalt, et kui segu pigistada, siis hakkab see kokku. Kui puru on ikka veel liiga kuiv, lisa vett juurde. Seejärel võta natuke segu enda käe peale, aseta segu sisse mängudinosaurus või muu pisike mänguasi ja kata helde peotäie liivaseguga. Vormi sellest kivi- või munataoline kuju. Jäta kivid õhu kätte kuivama või küpseta umbes kaks tundi 225 kraadi juures! 

 

Looduslik värv kangaste või pühadekaunistuste jaoks

Igaüks, kellel on õnnestunud kohvi juues see endale kogemata sülle pillata, teab hästi, kui tõhusalt kohv loodusliku värvina toimib. Kuivanud kohvipleki heledatelt riietelt välja saamine on keeruline ülesanne, mis tähendab, et see on suurepärane viis ka kangaste värvimiseks. Tulemuseks on nahasõbralikult värvitud riided, mille toon varieerub beežist kuni pruunini. 

Tee nii: 

Kanga värvimiseks pane keedupotti vesi ning umbes peotäis kasutatud kohvipuru ja lase segu keema. Lisa segule paar supilusikatäit äädikat, mis aitab värvi paremini kinnitada. Leota kangast segus, seejärel vääna see korralikult välja ning riputa kuivama. Et värv veelgi paremini kinni jääks, tasub kuivanud kangas kuuma triikrauaga üle käia. Kui esimesel korral jääb toon liiga hele, võib sama protsessi korrata! Samuti võid mustrite kujundamiseks kasutada tie-dye meetodit ja kanga enne värvimist kummiga kokku keerata.

Naturaalse tooniandjana pakub kohvipuru rõõmu ka lihavõtetel. Kohvipaksu abil saab lisaks sibulakuldsetele ja lõngatriibulistele munadele valmistada kauneid šokolaadipruune mune, mis teiste looduslike värvidega suurepärase harmoonia moodustavad. Selleks toimi sarnaselt, nagu kanga värvimisel: täida kolmeliitrine pott veega ning oota, kuni see keema läheb. Sega hulka peotäis kohvipuru ja paar supilusikatäit äädikat, sega hoolega ning aseta sekka munad. Keeda 15 minutit, kuniks munad saavad kauni pruuni jume.  

 

Küünal kohvipurust

Ettevalmistused jõuluajaks: naturaalne lõhnaküünal kohvipurust

Kasutatud kohvipurust võid valmistada ka hubase ja naturaalse lõhnaküünla, millega oma kodu kaunistada või mida advendiajal lähedastele kinkida. Küünla meisterdamine käib kolmes etapis – esiteks antakse vorm, seejärel lõhn ning viimaks sisu. 

Valmistamiseks vajad:

  • küünlavaha
  • kuuseküünalt või küünlatahti
  • nuga
  • potti vms nõud, milles küünlavaha sulatada

Vormi saab anda mistahes anumaga, mis talub kuuma küünlavaha – klaaspurk, kohvitass, piparkoogivorm või näiteks tühjaks saanud küünla- või kreemitops, mida saab omakorda taaskasutada. Niisamuti ka vahaga, selleks võid osta hobipoest endale just meelepärast värvi vaha, aga võid kasutada ka vanade küünalde ülejääke.

Tee nii: 

Sulatamiseks on päris mitu lihtsat moodust. Näiteks võib vaha panna vanasse metall-anumasse ning sulatada pliidil, sulatada võib ka plastikanumaga mikrolaineahjus või hoopis veevanni meetodil. Kui vaha on sulanud, sega sinna sisse järelejäänud kuivatatud kohvipuru ja pane valmis oma vorm ning küünlataht või kuuseküünlad, asetades need püstiselt vormi keskele. Vala küünlavaha tahi ümber ja lase sel seista.  

 

 

Back to top