Kohviekspert selgitab: kohvi teine elu ehk kuidas taaskasutada kohvipaksu?

Selle ajastu juhtsõna on nullkulu! Kuidas taaskasutada kohvipaksu? Siit artiklist saad lugeda Pauligi kohvikoolitaja Karoliina Mäkelä mõtteid, kuidas kohvijäätmeid vähendada ning kohvi ümber töödelda ja ringlusse võtta! Kohvipaks ei pea olema jääk, vaid saab hoopis olla millegi uue toormaterjal!

 

Anna Lutter bag from coffee packages

Kohvipakendist vöökoti meisterdamine koos Anna Lutteriga. 

Enne kui nõuanneteni liigume, teeme selgeks tähtsamad väljendid:

Ümbertöötlemine: jäätmed tehakse ümber täiesti uueks tooteks, mis on tavaliselt väärtuslikum kui algne toode. Näiteks saab kohvipaksu ümber töödelda kingadeks.

Ringlusse võtmine: jäätmete sorteerimine, lagundamine või töötlemine, et luua toode, mis on tavaliselt umbes sama väärtusega kui algne toode. Näiteks viiakse kasutatud plastpudel taaraautomaati ning seejärel võetakse see uuesti ringlusesse plastpudelina, mis võetakse kunagi taas ringlusse.

Korduskasutus: jäätmete sorteerimine, lagundamine või töötlemine eesmärgiga pikendada asja eluiga, enne kui see lõplikult ära visatakse. Näiteks kasutatakse väljaveninud T-särki tolmulapina.

 

Kuidas vähendada kohvijäätmeid?

Muidugi tahame toota nii vähe prügi kui võimalik. Ka kohvi juues ja kohvikutes käies saab oma harjumusi säästlikumaks muuta.

1. Võtta jäätmed (kohvipuru ja pakend) ringlusse, et jäätmed ei satuks prügilasse.

2. Jäätmed ise ümber töödelda või toetada jäätmeid ümbertöötlevaid ettevõtteid.

3. Osta ja tarbida ainult nii palju, kui päriselt ära kasutatakse.

4. FIFO (first in, first out, ingl) ehk lihtjärjekorra põhimõte. See, mis esimesena ostetakse, kasutatakse ka esimesena ära.

 

Kuidas kohvipuru ümber töödelda?

 • Kohvipuru saab ümber töödelda erinevateks uuteks toodeteks. Siin on mõned näited, kuidas kohvipuru on taaskasutatud.

 • Kohvipuru saab kasutada küpsetuspulbrina küpsetistes ja suupistetes;

 • Tõeline kohvientusiast saab kanda kohvipaksust tehtud riideid ja jalanõusid;

 • Kohvipuru saab kasutada 3D-printimismaterjalina. Sellega saab välja printida peaaegu kõike (välja arvatud kuumasid materjale);

 • Kasutatud kohvipurust saab valmistada tasse ja teisi nõusid. Niiviisi on su köök või restoran astunud suure sammu jätkusuutlikkuse poole;

 • Sisekujundust armastavale kohvisõbrale pakub ehk rõõmu, et kohvipurust saab teha mööblit, näiteks diivaneid ja lampe;

 • Kohvist saab toota ka bioenergiat, näiteks on Londoni ühistranspordis kasutatud kohvil põhinevat kütust ning kohvipõhise elektriga saab varustada maju ja panna särama jõulupuid;

 • Kohv on tõhus süsinikupüüdja, mille abil saab atmosfääris vähendada kahjulikke kasvuhoonegaase;

 • Kohvipuru kasutatakse kosmeetilistes õlides ja teistes kosmeetikatoodetes, näiteks seepides, šampoonides, näokoorijates ja muudes taolistes toodetes;

 • Kohvipurust saab teha „küttepuid“ ja kasutada seda tulehakatusena. Neis on rohkem energiat ning need toodavad rohkem soojust kui tavalised halud.

 

Kõrvarõngad kohvipakenditest

Isetehtud kõrvarõngad kohvipakendiest. 

Keskkonnasäästliku barista meelespea

Nüüd tead sa, kuidas tööstuslikul tasandil kasutatud kohvipuru ümber töötatakse, ent need on keerulised protsessid ja mitmeid neist kodus järele proovida ei saa. Kas on ka selliseid võimalusi, mida saab ise katsetada? Muidugi, kohvipuru saab igaüks hõlpsasti ümber töödelda!

 • Viska kohvipuru komposti, mitte prügikasti, et see ei satuks prügilasse;

 • Hellita oma aiataimi natukese kohvipuruga. See parandab äravoolu, veemahutavust ja õhu juurdepääsu. Kohv meelitab taimede juurde vihmausse ja kasulikke mikroorganisme, kes aitavad taimedel kasvada. Kohvipuru saab kasutada ka multšina;

 • Kohvipaksu saab kasutada seeneistutamise alusena. See on põnev, õpetlik ja isegi sõltuvust tekitav protsess, mida tasub kindlasti proovida;

 • Kalastama minnes täida oma söödakarp kohvipaksuga, vihmaussid armastavad seda;

 • Jäisele kõnniteele saad liiva asemel visata kohvipaksu, et keegi ei libiseks;

 • Kohvipaksust saab ise teha näomaski või koorijat ning seda saab kasutada šampoonina;

 • Muuda jäägid kunstiteoseks: maaliks või ehk installatsiooniks;

 • Kohvipaksu saab kasutada toidu- ning tekstiilivärvina, mis annab ilusa kuldse tooni;

 • Kohvipaks aitab neutraliseerida ebameeldivaid lõhnasid (näiteks külmkapis);

 • Kohvipaksuga saab poleerida hõbenõusid ja köögivahendeid;

 • Kohvipaks aitab peita kriime puittasapindadelt.

 

Kohvipaksu taaskasutamine kodumajapidamises

Kasutatud kohvipuru koos filtriga saab visata biojäätmete hulka. Vana kohv sobib aga hästi teatud taimede kastmiseks.

Kasutatud kohvipurust saab teha mõnusa näomaski või kasutada seda talvel liiva asemel libedusetõrjeks. 

 

Kuidas kasutada ülejäänud kohvi ja kohvipakendit?

Kas teadsid, et enamikule taimedele meeldib kohv? Seega neid saab ülejäänud kohviga kasta! Samuti saab ülejäänud kohvist teha jääkuubikuid, mida saab hiljem kasutada mõne jäise kohvijoogi või punši sees Köögis on kohvil üldse peaaegu lõputult kasutusalasid. Ülejäänud kohv annab põneva maitse näiteks peekonimarinaadile, äädikamarinaadile ning nii magusatele kui ka soolastele küpsetistele. Samuti saab ülejäänud kohvist teha jääkuubikuid, mida saab hiljem kasutada mõne jäise kohvijoogi või punši sees.


Kohvipakkidest saab nii mõndagi vahvat meisterdada! Näiteks võtmehoidjaid, kõrvarõngaid, kelkusid ning isegi riideid ja jalanõusid. Ka kohvipakendit saab ümber töötada. Soomes teeme koostööd ettevõttega Globe Hope. Paljud tarbijad toodavad kohvipakkidest omanäolisi esemeid.

 

Kaffee Bueno

Kohvitehase kõrvalsaaduseid kasutatakse uute toodete toorainetena ja neist tehakse isegi pastat!


Paulig alustas hiljuti koostööd Taani idufima Kaffe Buenoga, kes teeb kohvipaksust uusi tooteid. Pauligi Vuosaari kohvitehase kõrvalsaaduseid ja kohvijäätmeid kasutatakse nüüd uute toodete toorainena. Jäätmetest tehakse kosmeetikat, toidulisandeid ja tervisetoitu.Kaffe Bueno andmetel juuakse iga päev maailmas 2,25 miljardit tassi kohvi. Kohvipaks visatakse aga tihti kilekottidesse olmeprügi hulka. Maailmas visatakse aastas minema üheksa miljardit kilogrammi kohvipaksu. Prügilas lagunedes hakkab kohviprügi eraldama tonnides metaani. See on kasvuhoonegaas, mis on keskkonnale 86 korda kahjulikum kui süsihappegaas! Iga tonni kohviprügi kohta, mis prügilasse satub, eraldub atmosfääri 340 kuupmeetrit metaani. Kohviprügi aastane keskkondlik mõju on võrdne 10 miljoni auto heitgaasi tekitatud reostusega. Seega on oluline, et astuksime igaüks teadlikke samme keskkonnasõbralikuma tarbimise poole.

 

Originaalartiklit inglise keeles saad lugeda siit: How to Recycle Used Coffee Grounds 

Back to top