Vastutustundliku kohvijooja ABC

Kuidas saad kaasa aidata, et ka aastakümnete pärast oleks kõigil võimalik head kohvi nautida? Panime kokku 10 ideed ja nippi, mida järgmist tassitäit kohvi valmistades meeles pidada ja katsetada!

 

Kohvi valmistamise ABC
  1. Tee täpselt nii palju kohvi, kui plaanid ära juua. Nii säästad kohvi, vett ja elektrit ning ei raiska juba valmis tehtud kohvi.
  2. Kui kasutad filtrikohvimasinat või automaatmasinat, lülita need pärast kohvi valmistamist välja, et elektrienergiat säästa. Filtrikohvi võid valada termossesse, et see kauem soe püsiks. 
  3. Katseta mõne uue kohvivalmistamise meetodiga, näiteks V60 või Aeropress. Käsitsi kohvitegemise viisidel on väiksem keskkonnamõju, sest üldiselt kulub selleks vähem elektrit.
  4. Pestes kohvivalmistamisest ja –joomisest tekkinud nõusid käsitsi, pane kindlasti kraan vahepeal kinni kui sa vett otseselt ei kasuta.
  5. Proovi vahel kohvi taimse piimaga või üldse ilma piimata! Ostke näiteks kolleegidega kontoris lehmapiima kõrvale ka taimse joogi pakk. Kuigi taimseid jooke ei ole veel võimalik paljude kohvimasinatega kasutada, saab jooki sellegipoolest otse kohvi peale valada.
  6. Sorteeri kohvi valmistamisel tekkivad jäätmed õigesti – kohvipakk pakendijäätmete hulka, kasutatud kohvipuru biojäätmete hulka. Paberist kohvifiltrid sobivad biojäätmete hulka.
  7. Kasuta kasutatud kohvipuru kodus või aias ära, näiteks võid sellest teha komposti.
  8. Kui sulle meeldib kohvikutest kohvi kaasa osta, investeeri korduvkasutatavasse kohvitopsi, et vähendada prügi hulka. Või võta hoopis hetk ja joo kohvi kohapeal!
  9. Eelista vastutustundlikult kasvatatud ja toodetud kohvi. Selleks vali kohv, millel on jätkusuutlikkuse sertifikaadid, näiteks UTZ- või õiglase kaubanduse sertifikaat.
  10. Tutvusta ka oma perele, sõpradele ja kolleegidele viise, kuidas kohvi vastutustundlikumalt tarbida. Mida enam inimesi teeb väikeseid rohelisi muudatusi igapäevastes tegevustes, seda suurem on nende muutuste mõju!
Back to top