Jääkohv vs cold brew – mis nende erinevus on?

20.2.2023

Jääkohv on ilmselt kõige traditsioonilisem nimetus kohvile, mida tellitakse üldjuhul siis kui ilmad hakkavad soojaks minema ja otsitakse alternatiivset lahendust kuumale kohvijoogile, mis annaks energiat ja samas ka jahutaks. Vähem teatakse ja osatakse otsida menüüst või küsida cold brew'd ehk külmpruulitud kohvi, sest antud jook ei ole sarnast populaarsust jääkohvile saavutanud. Meie kohvikoolitaja Mihkel selgitab, min vahet on cold brew'l ehk külmpruulitud kohvil ja jääkohvil ning annab ka paar head retsepti. 

 

cold brew and ice coffee

 

Jääkohv

Kuidas valmistatakse traditsioonilist jääkohvi? Kõige levinum meetod on kuuma kohvijoogi ja olgu täpsustatud, et üldjuhul on selleks espresso, mahajahutamine kiirelt. Teisisõnu tähendab see, et valmistakse kas automaatse kohvimasina või traditsioonilise espressomasinaga espresso ja seejärel jahutatakse see jääga. Jahutamiseks on valikuid kolm. Kõige lihtsam ja kiirem on võimalus, kus klaasis olevale jääle valatakse peale espresso ja seejärel pikendatakse vastavalt kliendi soovile. Tulemuseks on külm ja maha jahutatud jääkohv, aga maitselt veidi ebamäärane ja vesine, sest maitsed ei ole väga hästi segunenud.

Teine võimalus, minu arvamusel oluliselt parema maitseelamusega jääkohvi valmistamiseks, on kasutada sheikerit. Sheikerisse lisatakse jää, espressso, piim/alternatiivne jook (nt. mandlipiim) ja joogile magususe andmiseks fariinisuhkur või mõni siirup (nt. karamell). Sheikerit kasutades segunevad maitsed paremini, espresso saab kiiremini maha jahutatud ja tulemuseks on hea ja maitsev jääkohv.

Kolmandaks võimaluseks on kasutada blenderit. Blenderisse lisatakse kõik vajaminevad komponendid – jää, kohv, piim, suhkur või siirup. Kõik blenderis olevad komponendid blenderdatakse ja tulemuseks on frappéle sarnane jook. Originaalses frappés, mis on pärit Kreekast, kasutakse lahustuvat kohvi. Seega ei ole blenderis valmistatud jääkohvi kohta päris õige öelda frappé.
Viimane meetod on võrreldes eelnevatega kindlasti kõige jäisem ja samas kõige paremini jahutatud ja mõnusalt paksu konsistentsiga.

Kokkuvõtteks, ühest küljest on jääkohvi valmistamine lihtne, kiire ja mugav. Samas kui võrrelda seda külmpruulitud kohvi kontsentraadiga, kus kontsentraat on juba valmis, on jälle jääkohvi valmistamine aeganõudvam, sest jääkohvi valmistamise puhul on alati vaja kõigepealt kohv valmistada ning seejärel jahutada.
Teine erinevus jääkohvil võrreldes cold brewga on see, et kuna kohv valmistakse kuumalt, jääb kohvile loomulik mõru maitse, mis tuleneb kofeiinist ja tuleb espresso puhul paremini esile. Samas võib juhtuda, et tulemuseks on liiga vesine, nõrk või piimane jääkohv, kui kohvimasin või veski on korralikult seadistamata ja espresso, mis valmistatakse, ei ole piisavalt jõuline.

 

Cold Brew concentrate with cocktails

 

Külmpruulitud kohv ehk cold brew

Külmpruulitud kohv on pärit Jaapanist ja esimesed katsetused tehti juba 17ndal sajandil. Tänaseks on külmpruulitud kohv levinud ja võidukäiku teinud ülemaailma. Eriti populaarne on tänapäeval cold brew Ameerikas. Lisaks on ka edu saavutatud mõningates Euroopa ja Aasia riikides, näiteks Hispaanias, Saksamaal, Jaapanis ja Hiinas. Eestis veel külmpruulitud kohv sellist võidukäiku ei ole teinud, seega on veel täna paljude jaoks tegemist uue ja põneva tootega.

Kuid mida üldse tähendab külmpruulitud kohv ja mille poolest ta erineb jääkohvist? Nii nagu eelnevalt kirjeldatud, valmistatakse jääkohvi alati kuumast kohvist, üldjuhul espressost. Külmpruulitud kohvi suurim erinevus tulenebki sellest, et seda valmistatakse külma veega. Jah, külma veega ja soovitavalt filtreeritud külma veega, et maitse veel puhtam ja pehmem oleks. Kui tavapärase kohvi valmistamine võtab aega 1-5 minutit, sõltuvalt valmistamisemeetodist, siis külmpruulitud kohvi puhul pannakse kohv ja külm vesi kokkupuutesse vähemalt 12 tunniks, maksimaalselt 16 tunniks, sõltuvalt, kui tugevamaitselist kontsentraati soovitakse. Ehk lühidalt külma vee ja kohvi pikaajalise kokkupuute ajal eraldab kohv kofeiini ja sellele omaseid maitseid, mille tulemuseks ongi kontsentraat ehk külmpruulitud kohv.
Olgu mainitud, et valmistades kohvi külma veega, vähendab see kohvi puuviljasust või happesust, mis on loomulik maitseomadus kohvi puhul ja mida ei peaks tegelikult ükski kohvisõber kartma! Mis aga juhtub kui kohv ja vesi nii pikalt kokkupuutes on? Kohv saab olema väga kofeiinirohke, seega tasub külmpruulitud kohvi tarbimisel olla mõistlik.
Üldjuhul tarbitakse cold brewd erinevate pikendajatega ehk kontsentraati lahjendatakse vastavalt maitse-eelistustele, olgu selleks siis mõni alternatiivne piimajook või limonaad, näiteks alkoholivaba ingveriõlu. Kontsentraati üldiselt ’on the rocks’, ehk puhtalt, ei tarbita.

Kontsentraati on võimalik valmistada kodus, presskannuga. Selle retsepti leiate siit: "Mis imejook on cold brew?" 

Paulig on väljatöötatud ka juba pakis kontsentraadi, mida on eriti lihtne ja mugav kasutada. Lisad klaasi jää, 150 ml cold brew kontsentraati, pikendad vastavalt isule ja valmis ongi!
Kevad on tulekul ja ilmad lähevad soojemaks, miks mitte proovida midagi uut ja põnevat ning katsetada külmpruulitud kohvikokteile. 
 

Minu üks lemmikuid: Gingermania 

Gingermania

 

Vaja läheb:

  • Külmpruulitud kohvi kontsentraat
  • Alkoholivaba ingveriõlu
  • Värske apelsin
  • Jää

Täida klaas (300 ml) jääga. Pigista klaasi apelsinisektorist tulev mahl. Lisa külmpruulitud kohv, ingveriõlu ja üks viil apelsini. Sega korralikult läbi, et maitsed korralikult seguneks ja naudi! 

Back to top