Kopenhaagen on Skandinaavia toidu- ja joogipealinn

13.11.2017

Loo autor, Karin Stenbäck, armastab reisida ning järjekordset reisisihtkohta valides, on tema esimeseks eelistuseks paigad, mis pakuvad temale uut inspiratsiooni toidu- ja joogimaailmast. Seekord mängis olulist rolli kohv, sest tema suureks unistuseks on avada kunagi päris oma kohvik. Järgnevalt toome teieni tema loo, kuidas suutis võrratu Kopenhaagen teda üllatada ja inspireerida.

Olen korra koos oma perega Taanis käinud, kuid siis olin alles laps ja palju rohkem huvitatud Legolandist ja jäätisest kui lahedatest kohvikutest ja kohvist. Mõned mu sõbrad on viimastel aastatel Kopenhaagenit külastanud ja neil on selle linna kohta öelda ainult head. Seega olid ka mul suhteliselt suured ootused, mis said täidetud ja isegi ületatud. Kopenhaagen on kohvikukultuuri ja kohvi tarbimise traditsiooni poolest lausa paradiis! Kui ma saaksin sinna elama minna ja kohviga tegeleda, siis teeksin seda ilma pikemalt mõtlemata.

Skandinaavia kohvikultuur

Skandinaavia kohvikultuur on üsna erinev muu maailma omast. Esiteks oleme meie alati joonud filtrikohvi ja alles viimastel aastatel on espressol põhinevad joogid leidnud tee meie kohvikutesse ja isegi kodudesse. Oleme harjunud valmistama suurtes kogustes väga heleda röstiga kohvi. Ütleksin isegi, et oleme trendiloojad, sest praegu on üle maailma väga popp minna üle tumedatest röstidest heledamatele. Seega tubli töö, Skandinaavia!

Kohvipausid töötamise ajal on seadusega ette nähtud. Jah, lugesite õigesti. Soome seaduses on öeldud, et igal töötajal on õigus kohvipausile. Parima stsenaariumi korral tõstab see tootlikkust ja loob meeskonnavaimu, nii et kohvipause teeme mitte ainult sellepärast, et me armastame kohvi rohkem kui elu, vaid kohvipausi ajal on võimalik kohtuda oma kolleegidega, leevendada stressi ja lõõgastuda.

Kohv on sünnist surmani osa Skandinaavia elust. Pakume teistele ja joome kohvi igal võimalusel: sünnipäeval, ristimisel, leeris, esmakohtingul, abikaasa vanematega esmakordselt kohtudes, kihluspeol, pulmas või matustel, aga ka siis, kui saame sõbraga lihtsalt kokku või läheme kellelegi külla. Usun, et absoluutselt iga täiskasvanu Skandinaavias on rohkem kui korra oma elus kasutanud fraase „Kohvi tahad?“ või „Lähme joome kohvi“. See on lihtsalt osa sellest, kes me oleme, seega, olge hoiatatud, kui peaksite kunagi Skandinaavia piiridesse sisenema. Me ei suuda aru saada, kui keegi ütleb, et ta ei joo või talle ei meeldi kohv. ;)

Kohvikud Kopenhaagenis

Kopenhaagen on täis suurepärast kohvi ja armsaid, isikupäraseid ja unikaalseid kohvikuid. Linn ise ja seal elavad inimesed on nii ilusad, et see tekitab kadedust. Kõik tundub nii kaunis ja täiuslik. Arvan, et sellises keskkonnas on lihtne kohvikultuuri loovalt ja uuenduslikult arendada. Toon siinkohal välja mõned kohvikud, mida ma oma lühikese puhkuse ajal külastasin.

1. COFFEE COLLECTIVE

Üks Taani kuulsamaid röstimiskodasid. Neil on Kopenhaagenis neli kohvikut ja ühes neist (Godthåbsvej) asub ka nende röstimiskoda. Nende kohv on heleda röstiga ja Direct Trade (otsekaubandus) logo leiate peaaegu kõigilt nende kohvipakenditelt. Lisaks sellele kutsub röstimiskoda teid iga kuu esimesel reedel osa võtma tasuta giidiga ekskursioonist ja kohvi degusteerimisest. Seda tasub kindlasti meeles pidada! Nad keskenduvad peamiselt suurepärasele kohvile, seega ärge oodake neid külastades tohutut hommikusööki.
Külastage nende veebilehte coffeecollective.dk

2. DEMOCRATIC COFFEE BAR

Kui mõtlen hipsterist kohvikule, on selle suurepäraseks näiteks lihtsa ja puhta sisekujundusega ning raamatukogus asuv Democratic Coffee Bar. Kohviku akende all istuvad igas vanuses inimesed, kes joovad kohvi ja vaatavad, kuidas maailm oma elu elab. Kliendid tundusid olevat oma tellimustega ülimalt täpsed ja leti taga toimetav barista oli oma töös väga osav, nii et võib kindlusega öelda, et hea kohv on seal garanteeritud. Koht on tuntud ka oma imemaitsvate croissant’ide poolest, tavalistest mandlimaitseliste ja šokolaadiga täidetud croissant’ideni. Sinna on äärmiselt lihtne poodlemise ajal sisse astuda, sest kohvik on kesklinnas asuva peamise ostutänava lähedal.

Saate oma tellimuse kaasa võtta ka raamatukogu poolele, kus leiate rohkem istekohti ja palju arvutiga töötavaid hipstereid. Kohvik müüb ka erinevaid kohviseadmeid ja loomulikult raamatuid.
Külastage nende Facebooki lehte www.facebook.com/Democratic-Coffee

3. STEFANOS MAD & KAFFE

Kui otsite suurepärast hommikusöögi-/brantšikohta, siis ei ole vaja kaugemale minna kui Stefanos Mad og Kaffe, Nørrebro piirkonnas. Kuigi neil on väljas hiigelsuur terrass, olge valmis järjekorras seisma, kui soovite lauda nädalavahetuste hommikutel. See on noorte seas väga populaarne koht ja atmosfäär on väga elav. Kuid ärge muretsege, Nørrebro piirkond on ülimalt kena ja miks mitte kohapeal ootamise asemel jalutada senikaua ümberkaudsetel tänavatel? Kohvik on tuntud küll oma toidu poolest, kuid ka kohv on siin väga hea. Siin valiksin ma espressol põhinevate kohvide vahel ja jätaks isuäratava filtrikohvi kogemuse Coffee Collective’i jaoks.

Pole midagi paremat kui istuda hommikuse päikese paistel tänavakohvikus, juues cappuccino’t ning armudes värskelt pressitud mahla ja sinu ees suurel taldrikul olevasse hommikusööki. Mida veel tahta?
Külastage nende Facebooki lehte www.facebook.com/stefanoscoffee
 

4. MIRABELLE

Mirabelle on pagariäri/kohvik/restoran ja ühe sõnaga lihtsalt ilus. Külastasin seda kohta ühel päikesepaistelisel hommikul, et hommikut süüa, ja koht nägi lihtsalt vaimustav välja – suur avatav klaassein oli täielikult avatud ja lauad väljas väikesel terrassil. Samuti julgen öelda, et koht on ka sügisel ja talvel ülimalt hubane ja soe, nii et ärge kartke seda külastada, kui satute sinnakanti külmematel aastaaegadel. Nad küpsetavad iga päev oma kohvikus asuvas pagaritöökojas maitsvat juuretisega leiba ja magusaid küpsetisi. Kui külastate kohvikut lõuna- või õhtusöögi ajal, proovige värskelt valmistatud pastatooteid!

Neil on ka mugav läbisõiduaken toidu kaasa ostmiseks. Sealt on lihtne võtta oma kohvi või küpsetis kaasa, ilma et peaksite oma jalgratta lukku panema ja kohvikusse sisse astuma. Nutikas ja kiire lisand klienditeenindusele.
Külastage nende veebilehte www.mirabelle-bakery.dk/en

Kopenhaagenis on nii palju ilusaid kohti, et nende kõigi külastamine võtaks nädalaid, mistõttu on siin tegemist vaid väikese osaga sellest valikust. Kõik eespool nimetatud kohad väärivad kindlasti külastamist, kui teile meeldib suurepärane kohv, maitsev toit ja lahe keskkond. Reisimine – ja muidugi ka hea kohvi ostmine – on parim asi, mida te oma rahaga teha saate.